V druhém dílu fotografů na Měsíci se budeme věnovat televizním kamerám. Let Apolla 11 samozřejmě nebyl prvním letem lidské posádky k Měsíci. Již v prosinci 1968 Apollo 8 oblétlo Měsíc a na Štědrý den se uskutečnil první televizní přenos z blízkosti Měsíce v historii lidstva.
Miliony lidí (tedy na té druhé straně bipolárně rozděleného světa) tehdy mohli v přímém přenosu sledovat přání astronautů všem lidem dobré vůle. Televizní vysílání Apolla se na půl roku (do Apolla 11) stalo nejsledovanějším přenosem a z největší dálky. Z oběžné dráhy Měsíce.
Televizní kamery používané v projektu Apollo a později v programu Sojuz-Apollo se s každou další misí zlepšovaly. Od rozmazaných obrázků Apolla 11 až po téměř dokonalý barevný přenos z Apolla 17. U každého lunárního přistání byla kamera umístěna vně přistávacího modulu a tak mohla snímat sestup astronautů na povrch Měsíce. Obraz byl pak živě přenášen na Zemi. To sloužilo nejen k tomu, že lidé na celém světě mohli sledovat sestup, ale především sloužil technikům a inženýrům v řídícím středisku k “navigaci” samotného astronauta. Ostatně, zkuste lézt po žebříku v neohrabaném skafandru, s těžkým batohem na nádech a v šestinové gravitaci. Žádná legrace. Kameru pak bylo možno sejmout z modulu a umísti na stativ opodál. Tak bylo možné sledovat astronauty při práci na povrchu.
Lety Apolla 7 a 8, kde ještě kosmonauté nepřistávali na Měsíci, měli televizní kameru kameru s následujícími parametry:
- počet řádků/snímek: 320
- 10 snímků/s
- černobílá
Na povrch Měsíce se pak vydaly následující 3 typy kamer:
Westinghouse Apollo Lunar Television Camera
V říjnu 1964 NASA vybrala firmu Westinghouse pro výrobu zakázky “Lunar TV Camera” Kamera byla poprvé otestována při letu Apolla 9 a následně použita při výstupu Neila Armstronga 21.7.1969. Na snímku je umístěna na šedé “krabici” nalevo od schůdků.

Měla následující parametry:
- Rozlišení: 320×250 (10 snímků za s) a 1280×500 (0.625 snímku/s) ,
- rozlišení snímače: do 650 televizních řádek vertikálně, horizontální rozlišení záleželo na šířce pásma
- šířka pásma: od 4 Hz do 500 kHz
- černobílá
- analogový FM vysílač
Kamera měla rozměry 280 mm × 150 mm × 76 mm a vážila 3.29 kg, spotřebovávala 6,25 W.
Video z této kamery: “One small step”.
Westinghouse Lunar Color Camera
- použita při letech: Apollo 10 ( ve velitelském modulu), Apollo 11 (ve velitelském modulu), Apollo 12, Apollo 13, Apollo 14 a při letech Apolla 15, 16 a 17 opět ve velitelském modulu
- rozlišení: přes 200 řádků (SEC senzor měl 350 řádků na výšku)
- 59.94 snímků/s černobíle, 29.97 snímků/s barevně
- barevná
- šířka pásma: 4.5 MHz
- Senzor: Secondary-Electron-Conduction (SEC)
- Optika: 6x zoom, clona F/4 to F/44

Kamera byla nejprve umístěna ve velitelském modulu, následně byla po úpravách použita i na povrchu Měsíce. V průběhu mise Apolla 12 došlo nedopatřením k jejímu namíření na Slunce a zničení. Lampové kamery prostě byly citlivé. Proto z Apolla 12 máme pouze sestup na povrch, následnou manipulaci s kamerou a pak už jen… fotografie.
RCA J-Series Ground-Commanded Television Assembly (GCTA)
Asi nejzajímavější kamera. Ground-Commanded totiž znamená, že kameru bylo možné ovládat ze Země. Kamera byla součástí měsíčních vozítek Rover, které měli mise Apolla 15, 16 a 17

- rozlišení: přes 200 řádkůs (SIT sensor měl vertikální rozlišení 600 řádků)
- 59.94 snímků/s černobíle, 29.97 snímků/s barevně
- barevná
- spectrální rozsah: 350–700 nm
- gamma: 1.0
- citlivosty: > 32 dB signal to noise ratio
- dynamický rozsah: > 32:1
- šířka pásma: do 5 MHz
- senzor: Silicon Intensifier Target (SIT)
- optika: 6x zoom, F/2.2 to F/22
- automatic light control (ALC)- automatická kontrola proti přesvětlení a poškození
Tato kamera znamenala skutečný pokrok. Astronauté se již nemuseli o nic starat a kameru ovládal technik přímo z řídícího střediska. Geologové v řídícím středisku mohli astronauty upozornit na “kámen hodný sebrání”. Kontrola ze Země dokonce mohla upozornit na špatně připevněný vak na vzorky. Z posledních misí Apolla je proto takové množství televizního záznamu včetně zachyceného startu lunárního modulu.
Video z této kamery: “Start Apolla 17 z Měsíce”.